Etetőtál, itatótál – de milyen?

Szeretnéd jól ellátni a kedvencedet, igaz? Sokféle táplálék közül választhatunk, és rengeteget is lehet olvasni erről, de arról, hogy miből is adjuk az eleséget, illetve a vizet, már kevesebb szó esik.

Pedig ez is egy fontos téma. Nézzük csoportonként, milyen szempontok vannak az etetőtál/itatóedény kiválasztásánál!

Kutya

Kutyáknál a rozsdamentes fémtálakat tartom ideálisnak alapesetben. Ezekből is azokat, amelyeknek gumitalpa vagy gumigyűrűje van, ugyanis ezzel megakadályozzuk a csúszkálását. A rozsdamentes fém ritkán allergizál (de egyes esetekben igen,) és jól tisztítható. Mind az itató-, mind az etetőtál lehet ilyen.

Kerámia: egész apró kutyák kivételével nemigen javasolt, mert könnyen eltörhet. Akkor van esetleg létjogosultsága, ha más anyagot nem bír a kutya bőre (pl. spánielek szájszéli fekélyesedése).

Műanyag. Rengeteg színű, formájú etetőtál van forgalomban. Anno én is ilyet vettem a kiskutyámnak. Előnye, hogy szép színei és formái lehetnek, és viszonylag olcsó. Hátránya, hogy karcolódik, és a mikrosérülésekben könnyen megtelepszenek a baktériumok – ezáltal nem tisztítható megfelelően. Egy esetben szoktam műanyagot ajánlani (és webáruházunk kínálatában is csak ez szerepel), ha nagyon mohó a kutya, és akadályt kell gördíteni a gyors falás elé. Ilyenkor használható az evéslassító tál, amelynek kiképzése révén a falatokat csak ügyeskedéssel tudja kiszedni a kutyus – ezáltal nem tudja hirtelen bekebelezni a kitett eleséget.

A tálakat érdemes alátétre vagy tálcára tenni, hogy könnyebb legyen feltakarítani a kiszórt eleséget vagy a kifröcskölt vizet.

Macska

Cicáknál az anyagválasztásban hasonlóak az elvek, mint kutyáknál. Annyi különbséggel, hogy itt nyugodtan alkalmazhatunk kerámiatálat, hiszen nem valószínű, hogy akkora erőkkel taszigálnák, mint a nagyobb ebek.

A saját cicánknak az etetőtálja kerámia, az itatótálja pedig fém.

Még egy nagyon fontos szempont van az anyagon felül: legyen lapos a tál, amennyire lehet! Ugyanis egyes cicákat nagyon zavar, hogyha a bajszuk vége hozzáér a tányérhoz. Sokszor ezért nem esznek vagy isznak, csak, ha tele van a tányérjuk.

Nyúl, rágcsálók

Etető- és itatóedénynek is leginkább a kerámiatál ajánlott, mert nehezen felborítható, és biztos, hogy tudnak belőle inni.

Ennek ellenére a pancsolás elkerülésére a golyós itatókat is lehet használni, de nagyon fontos, hogy győződj meg róla, tud-e inni az állatka az itatóból! Illetve rendszeresen ellenőrizni kell, működik-e a szelep, mert ha eltömődik/beszorul a golyó, akkor nem jut megfelelő folyadékhoz a kedvenced!

Ha több állat van együtt tartva, mindenképp érdemes több etetőtálat és itatóedényt tartani, hogy mindegyikük megfelelő ellátást kaphasson, mert a gyengébbek kiszorulhatnak a dominánsabbak miatt.

Ezeken kívül szénatartót és esetleg egyéb, zöldségtartó rácsot is érdemes felrögzíteni, hogy ne szórják szét annyira.

Görény

Vadászgörényeknek a macskáknál leírtakat ajánlom, esetleg lehet golyós itatót is felszerelni, de itt is nagyon kell ügyelni rá, hogy a göri tudjon inni belőle!

***

Az etetőtálakat naponta kell elmosni, és ügyelj arra, hogy nehogy mosogatószer-maradvány maradjon benne! Az itatóedényeket ritkábban is elég tisztítani, de golyós itatóknál naponta kell ellenőrizni, hogy megfelelően működik-e a golyó, illetve télen kültéren nem fagyott-e bele a víz.

Kihagytam valamit? Kérdésed vagy hozzáfűznivalód lenne? Itt a cikk alatt vagy a Facebookon itt írd meg:

Etetőtál,itatóedény – de milyen? Van ennek egyáltalán jelentősége? Igen! Itt olvashatsz róla: http://vitapet.hu/etetotal-itatotal-de-milyenNeked milyen tapasztalataid vannak erről?

Posted by Vitapet.hu on 2015. július 1.

Szerző:

Dr. Demjén Zsófia

Dr. Demjén Zsófia vagyok, állatorvos, állategészségőr.